Blogs

Ziņas un padomi informācijai un iedvesmai

Intervija ar kursa absolventu Borutu

Intervija ar kursa absolventu Borutu

24.11.2017 Juris Baltačs

Pastāsti par sevi un par to, ko tu dari!

Sveiki! Mani sauc Boruts, esmu 30 gadu vecs. Pavisam drīz būšu ieguvis maģistra grādu sociālajā informātikā un strādāju par programmētāju. Pēdējo gadu laikā arvien biežāk dodos pārgājienos un cenšos pēc iespējas vairāk nodarboties ar sportu, jo tas man palīdz relaksēties pēc stresa pilnas dienas.

Reizēm skatos filmas vai seriālus, lai gan tagad tam varu atvēlēt arvien mazāk laika. Man patīk mūzika, spēlēju ģitāru, bieži apmeklēju koncertus, dažreiz arī festivālus.

Kāda parasti ir tava darba diena?

Mana darba diena nav nekas īpašs. Strādāju no plkst. 9.00 līdz 17.00. Pēcpusdienās cenšos darīt ko citu, atkarībā, kas tā ir par dienu. Dažreiz sportoju (bet pēdējo mēnešu laikā neesmu bijis pārāk centīgs šajā jomā), izstrādāju savus projektus, mācos ko jaunu, spēlēju ģitāru, noskatos kādu labu filmu kino kopā ar savu draudzeni vai eju iedzert alu ar draugiem vai kolēģiem. Taču esmu pamanījis, ka man ir arvien mazāk un mazāk laika, tāpēc pēdējā laikā sāku domāt pat to, ka vajadzētu plānot laiku daudz detalizētāk. :)

Par ko tu gribēju kļūt bērnībā?

Kad biju mazs, teicu savai vecmāmiņai, ka kļūšu par zinātnieku. Tas (vēl pagaidām) nav noticis, bet nekad nesaki “nekad”. :)

Par kuru dzīves sasniegumu tev ir vislielākais lepnums?

Laikam par to, ka par spīti personīgas dabas problēmām esmu ieguvis augstāko izglītību un spējis izvēlēties sev atbilstošu karjeru.

Kādi ir tavi dzīves principi?

Nedari citam to, ko negribi, lai kāds cits darītu tev. Es uzskatu, ka mēs dzīvojam laikā, kad individuālisms un ambīcijas ātri vien var pārvērsties par kaut ko negatīvu. Empātija un līdzjūtība pret apkārtējiem cilvēkiem ir sastopama arvien retāk, bet ļaunprātība - arvien biežāk.

Vai tev ir kāds kaitīgs ieradums?

Mans kaitīgākais ieradums ir atlikt visu līdz pēdējam brīdim.

Tu apmeklēji divus SmartNinja lekciju kursus un biji labāko studentu vidu. Vai vari nedaudz par to pastāstīt?

Programmēšanas kurus biju apmeklējis jau iepriekš, bet, pirms sāku mācīties SmartNinja kursos, nekad nebiju domājis, ka programmēšana varētu kļūt par manu profesiju. Es šaubījos, vai man ir pietiekami liels potenciāls un vēl jo vairāk – vai neesmu par vecu, lai sāktu to darīt.

Programmēšana principā ir problēmu risināšana, un tam ir paredzēts daudz un dažādu rīku un programmēšanas valodu. Risinājumu iespējams rast vairākos veidos, bet galvenais jautājums ir, kā līdz tam nonākt labāk, optimālāk un efektīvāk. Ir ļoti daudz jāmācas un jāgūst pieredze, tu nedrīksti “iestagnēt”, jo tehnoloģijas mainās neticamos ātrumos.

Tāpēc tam ir jāvelta daudz laika – nepietiek tikai ar pāris stundām birojā vai lekcijā. Es pats centos risināt pēc iespējas vairāk uzdevumu gan lekcijās, gan mājās. SmartNinja kursi man deva pārliecību, paātrināja mācīšanās procesu un paplašināja paziņu loku.

Pēc tīmekļa izstrādes kursiem tev piedāvāja darbu?

Tieši tā. Pēc otrā lekciju kursa es dabūju darbu jaunākā programmētāja amatā. Un tikai tad sākās īstā mācīšanās. Katra diena ir citādāka, katru dienu iemācies ko jaunu, katru dienu saskaries ar jauniem izaicinājumiem. Videi, kurā var mācīties un uzlabot savas prasmes, ir milzīga nozīme. Pavisam nesen man bija nedaudz neveiksmīgāks dzīves periods, bet es pavisam ātru sapratu, ka “gulēt” pavisam noteikti nedrīkst. :)

Vai vari apgalvot, ka divi lekciju kursi, ko apmeklēji, tev sniedza pietiekami daudz zināšanu, lai uzsāktu karjeru programmēšanā?

Kursu laikā es ieguvu pamata zināšanas un pārliecību, ka eju pareizā virzienā. Protams, tas nenozīmē, ka, aizejot uz lekcijām, viena mēneša laikā visu iemācīsies un dabūsi vecākā programmētāja darbu. Ir vajadzīga liela vēlme mācīties un gūt jaunas zināšanas.

Apmeklējot šos kursus, tu nonāc vidē, kur pieredzējušu pasniedzēju vadībā vari gūt labas pamata zināšanas un paātrināt progresu. Vēl viena nozīmīga priekšrocība ir cilvēki, ar ko iepazīsties. Ja tev ir potenciāls, ko citi saredz, paveras daudz iespēju.

Vai esi iemācījies kādu jaunu valodu? Vai var teikt, ka kursos iegūtās zināšanas ir labs pamats, lai apgūtu jaunas valodas?

Es sāku programmēt Python valodā augstskolā, kad vēl studēju bakalaura programmā. Tas arī ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ tolaik ieinteresējos par SmartNinja kursiem – tie bija paredzēti tīmekļa izstrādātājiem, kas izmanto Python. Šobrīd strādāju par PHP programmētāju, un tam komplektā nāk līdzi arī JavaScript, SQL un daudz kas cits. Šo valodu pamatus var iemācīties SmartNinja kursos, un tad katrs pats izvēlas, kuru no valodām vēlas turpināt apgūt.

Kādus mērķus tu vēlies sasniegt, ja runa ir par programmēšanu / tavu karjeru?

Vēlos kļūt par tik labu programmētāju, cik vien iespējams. Programmētāja karjeras izaugsme ir interesants process, bet tas prasa daudz pūļu un stipru gribu. Bet pats galvenais - nedrīkst padoties.

Vai tev ir kāds padoms tiem, kuri pašlaik domā uzsākt gaitas programmēšanā?

Mūsdienās ir ārkārtīgi daudz resursu, kur iegūt zināšanas. Pats svarīgākais ir šos resursus identificēt un nodalīt derīgos no nederīgajiem (vienkārši jāsameklē Google). Tāpat būtiska ir vēlme to darīt un ieguldīt laiku, lai paša spēkiem radītu un mācītos pēc iespējas vairāk.

Ne visam, ko dari, jābūt pilnīgi pareizi un bez kļūdām, bet tev noteikti ir aktīvi jāmācās, kad izstrādā savus projektus. Tā ir atziņa, ko es pats brīžiem aizmirstu. Lekcijas un teorētiskās zināšanas vienmēr ir noderīgas, bet, lai varētu uzsākt karjeru programmēšanā, tās nav noteicošas, ja vien tev ir nopietna apņemšanās. Ir vērts ieguldīt laiku un naudu grāmatās, skatīties video, apmeklēt kursus un gūt zināšanas jebkurā citā veidā.

Pieraksties mūsu jaunumu ziņām!