Blogs

Ziņas un padomi informācijai un iedvesmai

Intervija ar SmartNinja izpilddirektoru Mihu Fabjanu

Intervija ar SmartNinja izpilddirektoru Mihu Fabjanu

07.02.2018 Juris Baltačs

Kā Tu sevi raksturotu profesionālajā un privātajā jomā?

Es esmu izpilddirektors un līdzdibinātājs SmartNinja programmēšanas skolai. Tāpat kā strādājot ikvienā jaunā uzņēmumā vadītāja darbi un veicamie uzdevumi iekļauj gan pārdošanu un mārketingu, gan visu kas ar to saistīts. Mana iepriekšējā darba pieredze ir saistīta ar biznesa vadību, taču pēdējos 5 gadus iesaistos arī startup veidošanā.

Pats sevi es vēlētos raksturot kā pozitīvu cilvēku, kas mīl to, ko viņš dara. Šogad es nolēmu, ka ceļošu un strādāšu, izmantojot mūsdienīgu terminu, to varētu nosaukt par ‘‘darba atvaļinājumu’’, taču ne tā ierastajā formā. Visa SmartNinja komanda strādā attālināti, tādēļ attālums nav šķērslis, lai paveiktu visu nepieciešamo darbu. Janvārī es pārvācos uz Spāniju, lai pavadītu ziemas mēnešus centrālajā Eiropā. Šobrīd es dzīvoju Lisabonā, Portugālē, bet aprīļa vidū plānoju pārcelties uz Berlīni. Ceļošanas apvienošana ar darbu man nesa daudz dzīves pārmaiņas un uzskatu, ka tā ir pieredze, kas izmainīja manu skatu uz dzīvi. Tā ir iespēja augt un attīstīties kā personībai, kā arī lieliska iespēja, lai izveidotu jaunus kontaktus ar cilvēkiem, kurus Tu sastopi savā ceļā. Es to mīlu.

Kādēļ Tu uzsāki SmartNinja programmēšanas skolas izveidi, kāda bija Tava motivācija? Kādi bija sākotnējie šķēršļi ar kuriem Tev nācās saskarties? Kā studenti, kompānijas un sabiedrība kopumā uztvēra programmēšanas skolas izveidi?

Ideja par SmartNinja tapa izstrādājot kādu citu blakus projektu pie kura mēs strādājām Novo Mesto StartUP 2014. gada vasarā. Tolaik daudzi cilvēki vērsās pie Mateja Ramutas (SmartNinja līdzdibinātāja), lai iemācītos programmēt. Tādēļ mēs izlēmām vasarā izveidot programmēšanas kursus, kas ilga nedēļu un izrādījās, ka interese par šādiem kursiem bija liela un cilvēki uz tiem brauca no visas valsts. Pēc pāris mēnešiem kopā ar Mateju nolēmām sākt darbu pie SmartNinja izveides. Kā galvenos uzņēmuma mērķus izvirzot iemācīt cilvēkiem mūsdienīgas IT prasmes un palīdzēt viņiem iegūt darbu IT nozarē. Uzņēmumu un studentu atsaucība bija pārsteidzoši liela. Pirmajā darbības gadā mums bija vairāk kā 300 studentu un mūs atbalstīja daudzi lielie IT uzņēmumi.

Kā Tu izvēlējies nosaukumu SmartNinja?

SmartNinja nosaukums tika izdomāts 30 minūšu prāta vētras sesijā. Ņindzas (ninja) ir ļoti veiklas un prot pielāgoties jebkurai situācijai, kā arī apmeklējot mūsu kursus Tu kļūsti gudrs (smart) IT nozarē. Tādēļ iesaku apmeklēt mūsu kursus un kļūt par SmartNinja!

Kāda ir SmartNinja misija?

Mēs ticam, ka katrā no mums slēpjas kāds apslēpts talants, kuru vadoties pēc formālās izglītības programmas daudzkārt nav iespējams attīstīt tālāk. SmartNninja galvenā misija ir palīdzēt cilvēkiem atklāt un attīstīt savus talantus IT jomā. Apgūt un pielietot prasmes, kas viņiem palīdzētu atrast darbu vai radīt jaunu darba vietu IT nozarē!

Kādi ir šobrīd sasniegtie rezultāti un cik lielas komanda strādā uzņēmumā?

Pēc pirmā veiksmīgā darbības gada Slovēnijā mēs nolēmām paplašināt savu attīstību arī Vīnē, Austrijā. Es kopā ar Mateju pārcēlāmies uz turieni uz 5 mēnešiem, kuru laikā mums izdevās sekmīgi uzsākt SmartNinja darbību Austrijā. Tā bija pārsteidzoši pozitīva pieredze, kuras laikā mēs iepazināmies ar daudziem lieliskiem cilvēkiem un palīdzējām viņiem spert pirmos soļus iepazīstot programmēšanas pasauli. SmartNinja komandā šobrīd darbojas 10 apbrīnojami cilvēki, kuru galvenais uzdevums ir sekot līdzi, lai visi procesi noritētu gludi. Mums ir vairāk nekā 40 instruktori jeb pasniedzēji, kas māca mūsu kursus un pirms pāris mēnešiem mēs sasniedzām 1000 SmartNinjas, kas apmeklēja mūsu kursus.

Vai uzsākot darbu Austrijā bija kādas grūtības ar ko nācās saskarties? Ja jā, tad kā tikāt ar tām galā?

Katru reizi uzsākot jauna uzņēmuma darbību nākas saskarties ar jauniem izaicinājumiem. Sākotnēji mēs ieguldījām paši savu naudu, lai veicinātu uzņēmuma attīstību. Austrijas tirgus iekarošana bija ļoti izaicinoša. Lielākie šķēršļi ar kuriem nācās saskarties uzsākot darbu Austrijas tirgū bija birokrātija un stingrie likumi, bet mēs saņēmām lielu atbalstu no Impact Hub Vienna, kas mums palīdzēja atrisināt visus šos šķēršļus. Tad mēs sākām domāt par to kā atrast atbilstošu tirgus pozīciju un veicām dažas izmaiņas, lai pielāgotos Austrijas tirgus nosacījumiem un izrādījās, ka bijām veikuši pareizās izvēles. Šobrīd SmartNinja Austrijā ļoti ātri attīstās un mums jau ir 400 SmartNinja studenti, kas apgūst kursu mācību programmu.

Kas ir SmartNinja studenti, kāda ir viņu motivācija apgūt programmēšanu un kādā vecuma grupā viņi ir?

Mēs piedāvājam dažādus kursus, tomēr šobrīd vispopulārākais ir mūsu kurss, kurā piedāvājam apgūt Web izstrādi, šie kursi ilgsti 3 mēnešus. Kursi ir piemēroti iesācējiem, kas vēlas uzsākt karjeru IT jomā. Pēc šo kursu beigšanas labākajiem studentiem ir iespēja apgūt Web izstrādes 2. kursu. Pārsvarā kursus apmeklē auditorija, kuras vecums ir mazliet pēc divdesmit gadiem, kas nav studējuši datoru zinātnes, bet ir izvēlējušies apgūt IT programmēšanu.

SmartNinja kursi ir lieliski piemēroti cilvēkiem, kas strādā ar programmēšanu nesaistītās jomās, bet vēlas papildus apgūt jaunas prasmes un pievienot programmēšanas prasmes savam prasmju sarakstam. Parasti tie ir darbinieki, kas ir projektu vadītāji, mārketinga speciālisti, personāla atlases speciālisti, kuru ikdienas darbs cieši saistīts ar IT departamentiem. Arī grafiskie dizaineri ir ļoti bieži sastopami mūsu kursos.

Ko studenti mācās SmartNinja programmēšanas skolā? Vai Tu vari īsi aprakstīt kursus un to kā labāk izvēlēties sev atbilstošo kursu apguvi?

Web izstrādes 1. kurss ir laba izvēle, lai apgūtu programmēšanas pamatus. Šajos kursos cilvēki apgūst prasmes veidot tīmekļa lietotāja programmu no A līdz Z. Kursa laikā tiek veidoti vairāk nekā 20 projekti, kuros tiek iegūta praktiska pieredze un šos projektus iespējams iekļaut arī savā CV, lai būtu reāli redzamas kursos apgūtās programmēšanas prasmes. Kursi parasti notiek divas reizes nedēļā un tos vada pieredzējuši instruktori, kas darbojas IT jomā. Kursi ir intensīvi, bet ja jums ir pietiekoši liels gribasspēks un apņemšanās, tad kursus var apvienot ar studijām vai pilnas slodzes darbu. Lielākā daļa no mūsu studentiem paralēli kursu apguvei studē vai strādā.

Vai vari minēt kādu pozitīvu pieredzi, kurā SmartNinja studenti ieguva jaunu darba vietu IT nozarē vai mainīja karjeru?

Slovēnijā daudzi IT uzņēmumi jau ir pieņēmuši darbā mūsu SmartNinjas. Lielākoties tie bija cilvēki, kuriem pirms kursu uzsākšanas nebija nekādas programmēšanas prasmes, bet tagad viņi ir uzsākuši savu karjeru IT nozarē saistībā ar programmēšanu. Viens no iedvesmojošākajiem stāstiem ir par Iztoku no Celje. Pirms viņš sāka apmeklēt mūsu Web izstrādes kursu viņš bija profesionāls futbola spēlētājs, kas spēlēja pirmajā līgā, bet 23 gadu vecumā viņš guva sporta traumu un savainoja savu celi, kas liedza viņam turpināt profesionāla sportista karjeru. Viņam bija jāpieņem lēmums par to kā pāriet uz citu profesiju. Viņš izlēma pieteikties mūsu Web izstrādes kursiem, kuros viņš atklāja savu aizrautību ar programmēšanu un spēju atrisināt programmēšanas problēmas. Pēc kursa beigšanas viņš ieguva prakses vietu un vēlāk arī pilnas slodzes darbu kādā no Slovēnijas IT uzņēmumiem. Mūsu studentu vidū ir daudzi veiksmes stāsti, galvenokārt no cilvēkiem, kuri nevarēja atrast darbu viņu iegūtās formālās izglītības jomā, tādēļ viņi izvēlējās apgūt jaunas programmēšanas prasmes, kas mūsdienās ir ļoti aktuālas jebkurā jomā. Mūsdienu pasaulē iegūtajam diplomam nav nozīmes, lielāka nozīme ir tieši praktiskajām iemaņām.

Ja jāsalīdzina SmartNinja programmēšanas skolu ar citām programmēšanas skolām, piemēram, Slovēnijā un Horvātijā, kādi ir galvenie ieguvumi izvēloties SmartNinja? Kāpēc programmēšanas apguve būtu jāuzsāk ar SmartNinja palīdzību?

Mums ir vairāk kā 1000 studenti, kas jau ir apmeklējuši mūsu kursus. Pēc katru kursu noslēguma mēs iegūstam atgriezenisko saikni no studentiem un instruktoriem. Iegūtā informācija no atgriezeniskajām saitēm mums ļauj uzlabot mūsu mācību programmas un veidot studentiem saprotamāku pieeju apgūstamajiem kursiem. Lielākais ieguvums apmeklējot SmartNinja kursus ir apziņa, ka veidojot šos kursus ir veikti daudzi uzlabojumi, lai piedāvātu studentiem apgūt pēc iespējas kvalitatīvāku un saprotamāku informāciju. Mūsu instruktori ir vieni no labākajiem speciālistiem IT jomā un darbojas tajā jau ilgu laiku, šis aspekts ļāvis viņiem iegūt lielu pieredzi un viņi labprāt ar to dalās ar saviem studentiem.

2017. gada maijā notika pirmie SmartNinja kursi Horvātijā. Kāpēc Jūs izvēlējāties Horvātiju un Netokracija kā partneri? Kādus rezultātus Jūs sagaidāt realizējot savu uzņēmumu Horvātijas tirgū?

Horvātijā ir strauji augoša IT nozare, kas pieprasa arvien vairāk un vairāk darbaspēku. Kā arī mēs uzskatām, ka Horvātijā ir daudzi talantīgi cilvēki, kas varētu kļūt par programmētājiem un viņiem izdotos šo savu talantu attīstīt un pilnveidot piedaloties apmācību kursos. SmartNinja Horvātijā uzņems apmācībām talantīgus studentus un apmācīs viņiem nepieciešamās IT prasmes, lai piedāvātu kvalificētu darbaspēku jomas uzņēmumiem. Mēs sadarbojāmies ar Netrokracija, jo uzskatām, ka šis ir labākais partneris ar kura palīdzību iespējams realizēt SmartNinja programmēšanas skolu Horvātijā. Viņiem ir daudzi tiešie nozares kontakti, kā arī liela pieredze pasākumu organizēšanā. Mēs uzskatām, ka kopīgiem spēkiem mēs varam izveidot un attīstīt lielāko programmēšanas skolu Horvātijā, kas apmāca un rada labākos IT nozares speciālistus, kuri pēc kursu beigšanas pievienojas vadošajiem IT nozares uzņēmumiem.

Kā Tu redzi SmartNinja programmēšanas skolas attīstību nākotnē? Vai plānojat paplašināt savu darbības nozari arī citās pasaules valstīs?

SmartNinja uzņēmums ir ļoti attīstījies pēdējo trīs gadu laikā kopš uzsākām savu darbību 2015. gadā. Šobrīd mums ir izveidota stipra komanda, atlasīti nozarē praktizējoši instruktori un kvalitatīva kursu programma. Tuvākais plāns ir piedāvāt mūsu kursus pēc iespējas vairākiem cilvēkiem. Līdz 2018. gada beigām SmartNinja mērķis ir kļūt par lielāko programmēšanas skolu Eiropā. To kas notiks tālāk mēs vēl redzēsim.

Paralēli SmartNinja attīstības plānam Tu strādā arī pie StartUP Novo Mesto attīstības. Vai vari pastāstīt par saviem sasniegumiem šajā jomā?

Pirms uzsākām darbību pie SmartNinja attīstības mēs kopā ar Mateju bijām StartUP Nova Mesto dalībnieki. StartUP Novo Mesto bija viena no pirmajām startup kopienām Slovēnijā, kas palīdzēja jauniešiem attīstīt uzņēmējdarbības attīstību. Mēs organizējām pasākumus, festivālus un darbnīcas, kas saistītas ar uzņēmējdarbības attīstību. Mūsu darbības rezultātā izveidojās daži veiksmīgi startup uzņēmumi, viens no tiem ir arī SmartNinja.

Pieraksties mūsu jaunumu ziņām!